قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

شبیه سازی چیست؟

شبیه سازی یا همسانه سازی (Cloning) تولید یک نسخه یکسان ژنتیكی از یک موجود زنده است. از نظر لغوی، اصطلاح شبیه سازی از کلمه یونانی Klon به معنای «انشعاب جوان» گرفته شده است. ابتدا کلمه كلون برای گیاهان جدیدی استفاده شد که از قلمه های یک گیاه والدی به دست آمدند. گیاهان جدید خصوصیاتی نظیر گیاه والدی داشتند.

آغاز شبیه سازی:

 • در ابتدا دانشمندان موفق به تولید کلون سلول جانوری شدند و از تکثیر تک سلول، سلول های یکسانی از کلونی ها به دست آوردند. این کار با تکامل و توسعه روش ها ادامه یافت تا اینکه جنین دو تا هشت سلولی (بلاستومر) حاصل از تلفیق تخم و اسپرم، تفکیک شد و هر سلول امکان ایجاد فرد جدیدی را به دست آورد.
 • در دهه ۱۹۵۰، بریگز و کینگ هسته یک سلول جنینی قورباغه را به سلول تخم بدون هسته قورباغه انتقال داده و در رحم قورباغه قرار دادند. این کار به تولد یک نوزاد قورباغه منجر شد، اما قبل از تبدیل شدن به قورباغه مرد. همچنین تلاش های مشابهی در مگس میوه درزوفیل (دهه ۱۹۷۰) و موش (۱۹۸۴) انجام گرفت، اما افراد بالغ طبیعی ایجاد نشدند.
 • در اکتبر ۱۹۹۳، هال و استیلمن، جنین انسان را به طور مصنوعی تفکیک و به دوقلوهای یکسان تبدیل کردند، اما به رویان غیر طبیعی منجر شد.
 • در مارس ۱۹۹۵ یان ویلموت و همکاران از تکنیک انتقال هسته در تولید بره های مگان و موراگ استفاده کردند. آنها هسته را از کشت سلول های جنین نه روزه برداشتند و هسته را با یک تخم بدون هسته ترکیب کردند. سلول های امتزاج یافته درون رحم کاشته و به موجود زنده کامل تبدیل شدند. این دو بره ، همسانه های جنینی حاصل از کشت سلول بودند، نه همسانه های حیوان.

دالی، اولین پستاندار شبیه سازی شده:

 • یان ويلموت، کیت کمیل و همکاران در پژوهشگاه روزلین ادینبرگ از روش انتقال هسته سلول سوماتیک استفاده و حیوان شبیه سازی شده دالی را در فوریه ۱۹۹۷ تولید کردند.
 • این روش شامل انتقال هسته از سلول پستان یک گوسفند بالغ شش ساله طبیعی که (یک میش فنلادی به عنوان حامل کل ماده ژنتیکی دهنده) به تخم بارور نشده یک میش اسکاتلندی صورت سیاه بود که هسته مادری آن (تمام مواد ژنتیکی) حذف شده بود. با یک ضربان کوناه الکتریکی، سلول امتزاج یافته (تخم بارور نشده اما دارای هسته خارجی) برای پذیرش هسته فعال گرديد، پس از تکثیر در رحم دایه صورت سیاه کاشته شد و دالی به دنیا آمد. دالی دقیقا مشابه همان میش فنلاندی (دهنده ماده ژنتیکی) بود.

شبیه سازی دالی

 • تا آن زمان، تصور بر این بود که امکان توليد غير جنسی یک پستاندار از حیوان بالغ وجود ندارد.
 • دالی اولین پستاندار کاملا تکامل یافته بود که با استفاده از ماده ژنتیکی یک سلول سوماتیکی حیوانی بالغ و با کمک روش انتقال هسته سلول سوماتیکی تولد یافت.
 • برخلاف شیبه های تولید شده از طریق تفکیک مصنوعی جنین ها، دالی تنها حامل ماده ژنتیکی یک والد بود.
 • دانشمندان پژوهشگاه روزلین، ۲۷۷ امتزاج انجام دادند و ۲۹ جنین تولید کردند. تنها زمانی امتزاج موفق است که یک جنین ایجاد شود. از ۲۹ جنین کاشته شده در رحم گوسفندان دایه، تنها ۱۳ مورد باردار شدند و فقط یک مورد (دالی) به تولد منجر شد. سایر جنین ها در رحم مردند. این محققان ۷۵۰ هزار دلار آمریکا هزینه کردند.

ادامه تلاش های برای شبیه سازی:

 • در مارس ۱۹۹۷، دان ولف و همکاران با روش انتقال هسته از جنین به تخم، موفق به تولید دو میمون به نام های نتی و دیتو شدند.
 • در دسامبر ۱۹۹۷، پژوهشگاه روزلین با همکاری واحد درمانی دو گوسفند به نام های مالی و پالی را از سلول های رویان سوماتیکی حامل یک ژن انسانی فاکتور نه انعقاد خون تولید کردند. ژن فاکتور نه انعقاد به ژن افزایش تولید شیر گوسفند متصل شد.
 • در ۱۹۹۸، دانشگاه هاوایی تولید ۵۰ موش با استفاده از روش کاشت هسته از طريق انتقال هسته سلول های  بالغ به تخم را گزارش داد.
 • كاتو و همکاران (۱۹۹۸)، ول و همکاران (۲۰۰۰) و کابوتا و همکاران (۲۰۰۱) گاوهایی با استفاده از روش کاشت هسته به ترتیب با انتقال هسته سلول های بالغ به تخم، از پوست به تخم و کشت فیبروبلاست پوست، تولید کردند.
 •  آزمایش های موفقی در شبیه سازی ماهی، موش، گاو، گوسفند، بز، خوک، سگ، گربه و غیره انجام گرفته است.

حیوانات تراریخته از طریق شبیه سازی برای بهبود تولید شیر و گوشت، تولید حیوانات مقاوم به بیماری، تولید مواد دارویی زیستی، تولید پروتئین، تولید بافت و اندام و… استفاده شده اند. برای مثال، گاوهای تراریخته حامل ژن انسانی پروتئین میلین ، شیری تولید می کنند که حاوی پروتئین میلین است. این پروتئین به مقابله با انواع تصلب (سفت شدن) بافت در انسان کمک می کند. همچنین گاوهای تراریخته حامل ژن میوستاتین انسان، شیر حاوی میوستاتین تولید می کنند که برای معالجه بیماران مبتلا به دیستروفی ماهیچه مفید است. گوسفند حامل ژن الفا-۱ آنتی تریپسین، این ژن را برای معالجه بیماران مبتلا به فیبروز تخمدان در شیر تولید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *