قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
بخش خدمات آموزشی » درس نامه » حقایق علمی » انگشت نگاری DNA چیست؟

انگشت نگاری DNA چیست؟

انگشت نگاری DNA روشی از دو رگه سازی (هیبریداسیون) است که سازمان ردیف های نوکلئوتیدی به شدت چند شکل را تشخیص می دهد. این روش جهت تولید الگوی نواربندی DNAی منحصر برای هر فرد، مورد استفاده قرار می گیرد.

۱. اساس روش انگشت نگاری DNA:

  • بر اساس نواحی متنوع بازی مانند نواحی بسیار متغیر، و نواحی تکراری پیاپی کوتاه در ژنوم انسان روش بسیار مهمی به نام اثرنگاری یا انگشت نگاری DNA یا انگشت نگاری ژنتیکی ابداع شده است.

۲. کاربردهای انگشت نگاری DNA:

  • پژوهش های بی شمار نشان داده است که هر فرد دارای ماده ژنتیکی منحصر به خود است.
  • این واقعیت انکارناپذیر، اساس روش های تعیین هویت با استفاده از نمونه های DNAی بر جای مانده در صحنه ی جرم و جنایت و در حوزه پزشکی قانونی است.
  • بنابراین، در دنیای امروز استفاده از نشانگرهای متفاوت ژنتیکی جهت تشخیص روابط خویشاوندی و بیماری ها کاربردهای متنوعی پیدا کرده است که از جمله آن می توان در پزشکی قانونی به تشخیص جرایمی مانند رد ابوت (پدر بودگی)، ادعای فرزندی، تشخیص «مالکیت» اجساد، رد اتهام از متهم به جرایمی که اثری از فرد در محل پیشامد جرم باقی مانده است، تشخیص ملیت (قومیت نژادی) جهت جستجوی سریع تر جرم اشاره کرد.
  • همچنین در ژنتیک پزشکی در تشخیص بیماری های ژنتیکی و بیماری های با زمینه ژنتیکی از جمله تالاسمی، دیستروفی عضلانی دوشن، هانتیگتون، دیابت و انواع سرطان ها و نیز تشخیص استعدادهای فردی و خصوصیات رفتاری ضریب هوشی، و مانند آن تأکید کرد.
  • با بهره گیری از روش اثرنگاری DNA که برای هر فردی کاملا جنبه ی اختصاصی دارد، می توان در پزشکی قانونی استفاده کرد.
  • از جمله در جرایم اجتماعی مانند تهدید، ترور و قتل ، سرقت مسلحانه و اخاذی، در بسیاری از موارد، لکه های خون، مو، پوست و سایر بافت های فرد مهاجم در صحنه باقی می ماند که با استفاده از روش اثرنگاری DNA، متخصصان مربوط قادر به تشخیص  دقيق فرد مهاجم از میان گروهی از افراد مظنون هستند.
  • این روش، اگرچه در اغلب کتاب ها و رسانه های عمومی به انگشت نگاری DNA معروف است؛ واژه درست تر و امروزی آن، احتمالا بایگانی DNA است.
  • گفتنی است در بسیاری از کشورها مانند آمریکا و انگلستان مسؤولان دولتی نسبت به ایجاد بانک DNA از شهروندان خود اقدامات گسترده ای انجام داده اند تا از جمله از آن در جرایم و جنایات آینده و یافتن سرنخ هایی از مجرمان استفاده کنند.

پیشرفت خیره کننده در ژنتیک پزشکی، امروزه عامل مهمی در شناسایی جرم و مجرمان است. دقت روش های ابداع شده و اعتبار آنها در دادگاه ها؛ این رویکرد را به یکی از روش های مهم شهودی در عرصه های جرم و جنایت تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *