قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
بخش خدمات آموزشی » درس نامه » اخلاق در زیست فناوری

اخلاق در زیست فناوری

زیست فناوری بحث بر انگیزترین کشف علمی اخیر است.که به دلیل تأثیرات خوب و بد بر جنبه های اخلاقی و اجتماعی جامعه امروزی،سر تیتر روزنامه های سراسر جهان شده است.

۱. اخلاق در زیست فناوری:

  • با تشخیص نقایص ژنتیکی و جایگزینی ژن های معیوب با ژن های سالم،ژن درمانی به بهتر شدن برخی خصوصیات انسانی کمک می کند. تا زمانی که فناوری DNA نو ترکیب در موارد خوب و مفید کاربرد دارد، پذیرفته است.
  • هر چند زمانی که این فناوری نوعی مداخله محسوب شود و در حیطه درمان نباشد و برای مثال برای بهبود شرایط بیولوژیکی انسان به کار رود، بی دلیل و ناعادلانه تعبیر می شود. اگر زندگی را برای موجودی دشوار کند و شأن شخص را در برابر آسیب قرار دهد، پذیرفتنی نیست.
  • با وجود تمام اکتشافات سودمند، به نظر می رسد که ممکن است موارد به تکثیر غیر اخلاقی و خارج از کنترل ویروس های بیماری زای جدید یا انتقال برخی ژن های عامل سم یا تومور به باکتری منجر شود یا از آن به عنوان ابزاری موثر و مهلک جنگ باکتریولوژیکی استفاده شود یا انسان به عنوان یک موجود آزمایشگاهی مورد تهدید قرار گیرد.‌

۲. اخلاق در زیست فناوری پزشکی‌‍:

  • زیست فناوری چشم انداز پزشکی را با فراهم کردن ابزارهای جدید و کارآمد برای مبارزه با بیماری ها متحول کرده است. با وجود این زیست فناوری تجاری، منفعت را به قیمت ضرر عمومی جستوجو می کند و تحقیقات شرکت های داروسازی به سمت معالجه بیماری های سودآور هدایت می شود، مثلاً بیماری هایی که قبلاً قرارداد آنها بسته شده و بازار مستقیم دارند.

۱.۲. بیماری ایدز، بیماری به وجود آمده در یک آزمایشگاه:

  • سه متخصص بین المللی بیماری ایدز، دکتر جان سیل از لندن، دکتر رابرت استریکر از کالیفرنیا و دکتر ژاکوب سگال از برلین غربی در ۱۹۸۷ مدعی شدند که ویروس ایدز را دانشمندان آمریکایی به طور مصنوعی و در زمانی ایجاد کردند که در عملیات آزمایشگاهی تلاش می کردند با ترکیب بخش هایی از یک نوع ویروس گوسفندی (Maedi visna) و ویروس نوع یک سلول های سرطانی T انسان (HTLVY1) دارویی برای سرطان کشف کنند.
  • بر اساس استدلال آنها ممکن بود، محقق یا هر شخص دیگری در آزمایشگاه از طریق یک زخم جزئی یا حتی استنشا‌ق به ویروس جدید آلوده شده باشد.

اکتشافات بی شمار زیست فناوری به بشر کمک کرده است تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشد. زیست فناوری گام های بزرگی برداشته و تا حد زیادی در تسکین آلام انسان و پیشگیری و درمان بیماری ها موثر بوده است. با وجود این اگر به طور مناسبی مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است آسیب های زیادی به زندگی و سلامت مردم وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *